09.2016

O symbolice wszechświata

Od najdawniejszych czasów ludzie odczuwali pragnienie poznania i zrozumienie świata, poddania go swojej kontroli i zaprzęgnięcia jego niewidzialnych magicznych mocy do własnych celów. Liczące ponad 17 tysięcy lat malowidła naskalne w jaskini Lascaux we Francji, starożytne egipskie misteria Izydy, dziwne inskrypcje runiczne wikingów i inne znaki i symbole są świadectwem nieprzemijającego pragnienia ujarzmienia niewidzialnych sił kosmosu. Dla człowieka współczesnego są często inspiracją, ale też budzą jego niepokój, wciąż fascynują go i uwodzą swoją tajemniczością.

Od wieków władcy – faraonowie, królowie i królowe, cesarze i cesarzowe, mężowie stanu – zasięgali rad wróżbitów, słuchali proroków. Obsydianowe lustro Johna Dee przepowiedziało królowej Anglii, Elżbiecie I, jaka przyszłość czeka jej naród. W paryskim Luwrze Nostradamus wygłaszał przed obliczem Katarzyny Medycejskiej natchnione proroctwa. Klucze do zrozumienia tajemnic wszechświata ukryte są we wszechobecnych symbolach, inskrypcjach, zabytkach i różnego rodzaju świętych przedmiotach.

Sarah Bartleett, autorka dwudziestu książek z dziedziny psychologii i duchowości, praktykująca astrologię i inne sztuki okultystyczne, na przykładzie skarbów dawnych kultur umożliwia czytelnikowi jej książki „Tajemnice wszechświata w 100 symbolach” poznanie i zrozumienie obecnych w naszym życiu odwiecznych wierzeń i rytuałów, opowiada nadzwyczajne dzieje mistycyzmu. Wspaniale ilustrowana publikacja pomaga odczytywać ukryte w symbolach i obrzędach, występujących w każdej religii, w astrologii, sztuce i literaturze, sekretne znaczenia i treści. Każdy symbol, od azteckiego Kamienia Słońca i Włóczni Przeznaczenia po kamień runiczny Istaby i linie Nazca, ma swoją historię. Mają ją i przedstawione w książce rytuały, tajemnicze przedmioty.

Sarah Bartleff „Tajemnice wszechświata w 100 symbolach”. Wydawnictwo ARKADY, Warszawa 2016