09.2016

SŁUŻĄCA

Najnowszy film PARK CHAN- WOOKA na długo pozostaje w pamięci widza. W zasadzie wszystko jest w nim perfekcyjne, przemyślane w najdrobniejszych detalach i obdarzone tak potężną dawką emocji, że gdy dodamy do tego niezmiernie wysmakowane opakowanie, to otrzymamy arcydzieło! Trwa ono prawie dwie i pół godziny, ale widz, który się całkowicie podda jego niezwykłej atmosferze, nawet tego nie zauważy. Świadczy to o reżyserskim kunszcie oraz talencie autora scenariusza, który to scenariusz został oparty na bestsellerowej powieści Sarah Water pt. „Złodziejka”. Co ciekawe, akcja książki przeniesiona została do Korei w lata 30. XX wieku, i trzeba przyznać, że nie był to manewr przypadkowy. Dzięki temu, ten mocno perwersyjny thriller erotyczny i namiętna historia miłosna w jednym, zyskuje na typowo wschodniej subtelności i delikatności rysunku i wyrazu. Nie tracąc jednocześnie nic ze swej przewrotnej erotycznie mocy. Sceny miłosne są jak malarskie obrazy lub raczej japońskie rysunki wykonane piórkiem – ulotne w swym nieuchwytnym czarze.

To opowieść o pożądaniu i wyrafinowanie wymyślonej zemście, opowieść nieustannie zmuszająca do rewizji naszej, widzów, wiedzy o jej bohaterach. To jednocześnie zachwycające wizualnie i trzymające w napięciu widowisko, w którym nic nie jest tym, czym się początkowo wydaje. PARK CHAN-WOOK w swym reżyserskim geniuszu stworzył zaskakującą trylogię zemsty, ukazując te same zdarzenia i sytuacje widziane z różnych perspektyw przez poszczególnych bohaterów. Dzięki temu przedstawiana intryga nieustannie się zmienia, zmierzając do przewrotnego zakończenia.
To naprawdę znakomite i intrygujące kino, choć wydawać się może, że o trójkącie miłosnym, pożądaniu i seksualnych fantazjach powiedziano już wszystko i wszystko pokazano. A jednak nie w tak inteligentnie wyrafinowany sposób. Nic więc dziwnego, że na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie obraz Park Chan-wooka miał swoją światową premierę, podbił całkowicie serca widzów. Zapraszam więc we wrześniu do kin.

Reżyseria: Park Chan-wook. Produkcja: Korea Płd. 2016. Dystrybucja: Gutek Film.

Małgorzata Sienkiewicz-Budo     (http://36mm-kinomaniak.blogspot.com)