09.2016

JULIETA

Mistrz PEDRO ALMODOVAR powraca! Powraca do tematyki, w której czuje się najpewniej, gdyż jako długoletni i jedyny wychowanek kobiet, otoczony ścisłym ich kręgiem w swym rodzinnym domu, poznał świat kobiecych namiętności i emocji, jak mało który artysta. Scenariusz „Juliety” stworzył na podstawie trzech opowiadań Kanadyjki, ALICEMUNRO, laureatki Literackiej Nagrody Nobla. W sobie tylko wiadomy sposób ulepił z nich opowieść o skrajnych uczuciach, miotających, od ściany do ściany emocjonalnego tunelu, najbliższymi sobie ludźmi i o skrywanych tajemnicach, dzielących tych ludzi na wiele lat. O paraliżujących wyrzutach sumienia i tak głęboko zakorzenionym żalu, że jedynym ukojeniem wydawać się może ucieczka od ludzi i świata, w którym się żyło do tej pory.

To poruszający dramat o namiętności, śmierci i tęsknocie. Intrygujące kino na tematy ostateczne opowiadane z punktu widzenia dojrzałej kobiety, którą zupełnie niespodziewanie i wiele lat temu opuszcza jej jedyna córka. Po prostu zaraz po maturze wyjeżdża na wakacje i już nie wraca, nie dając nawet żadnego znaku życia.

Akcję, dziejącą się współcześnie, przeplatają wspomnienia spisywane przez bohaterkę w pamiętniku-liście do zaginionej. Sprawia to, że film, mimo wagi poruszanych problemów, jest pełen witalności, wciąga i intryguje. Nie pozbawiony jest szczypty subtelnego humoru i dużego ładunku emocjonalnego, akcentującego wiarę reżysera w potęgę uczuć.

W rolę głównej bohaterki wcielają się dwie aktorki, które u Almodovara, słynącego z zamiłowania do obsadzania w swych filmach cenionych przez siebie i dobrze mu znanych artystów, grają po raz pierwszy. W zależności od poszczególnych etapów życia Juliety, odtwarzają ją: ADRIANA UGARTE i EMMA SUAREZ. Oczywiście obok nich w obsadzie filmowej nie mogło zabraknąć jednej z ulubionych aktorek reżysera – ROSSY DE PALMY.

Wszystkich miłośników dawnego Pedro Almodovary, zniechęconych tak głęboko jak ja jego udziałem w produkcji kiczu, którego akcja dzieje się w samolocie, zachęcam do obejrzenia „Juliety”. Nie zawiodą się tym razem.

W kinach od 9 września.
Reżyseria: Pedro Almodovara. Produkcja: Hiszpania 2016. Dystrybucja: Gutek Film.

Małgorzata Sienkiewicz-Budo     (http://36mm-kinomaniak.blogspot.com)