09.2016

SUBTELNOŚĆ

Na tegorocznym, 22. już Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów zaprezentowano około 80. filmów, a między innymi najnowszą produkcję francuską CHRISTIANA VINCENT’A pod znamiennym tytułem „Subtelność”. Film jest wprawdzie dramatem sądowym, ale mimo burzliwych sekwencji rozgrywających się na sali sądowej, którym (jak wiadomo) rządzi ustalony rytuał, ma kameralny charakter. Jego reżyser i jednocześnie autor scenariusza, w niezwykle delikatny sposób połączył go z subtelną historią miłosną.

W tej sądowej scenerii spotykają się mianowicie dawni kochankowie, których los rozdzielił wiele lat temu. On przewodniczy rozprawie, a Ona jest ławnikiem. Jego osobę postronni oceniają jako surowego, wyniosłego, że nie powiem zarozumiałego sędziego, gdy tymczasem on sam starał się zawsze być jedynie sprawiedliwy, wnikliwy i bezgranicznie oddany swej pracy. Ona pojawia się nagle i niespodziewanie, wywołując w nim dawne wspomnienia i emocje. Sprawia to, że mocno zmęczony, a raczej, co tu kryć, znudzony życiem pedantyczny prawnik budzi się jakby z rutynowego letargu. Człowiek, który „ukrywa się” za czerwonym szalikiem, gdyż uważa, że przyciąga on uwagę otoczenia, a tym samym jego skromną osobę usuwa w cień, odzyskuje energię życiową. Czyżby, zgodnie z ogólnie znanym przysłowiem, że „stara miłość nie rdzewieje”, para ta miała jeszcze szansę na szczęśliwe zmiany? Czyi w jaki sposób to ich zawirowanie uczuciowe może wpłynąć na sprawiedliwość wyrokowania w toczącej się sprawie sądowej?

Film Christiana Vincent’a został nagrodzony w 2015 r. za scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a wykonawca roli sędziego, znakomity FABRICE LUCHINI odebrał tam Puchar Volpi dla najlepszego aktora. Także jego partnerka, SIDSE BABETT KNUDSEN została doceniona – uhonorowano ją w 2016 r. Cezarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Trzeba przyznać, że oboje w pełni zasłużyli na uwagę i uznanie krytyków i publiczności, kreując swych bohaterów z dużym wyczuciem, oszczędnie, opierając swą grę głównie na mimice i niuansach. Koniecznie trzeba podziwiać ich na ekranie, tym bardziej, że interesująco skonstruowana historia jest nietuzinkowo subtelna.

Reżyseria: Christian Vincent. Produkcja: Francja 2015. Dystrybucja: Aurora Films.

Małgorzata Sienkiewicz-Budo     (http://36mm-kinomaniak.blogspot.com)