09.2016

DZIEWCZYNY INNE NIŻ WSZYSTKIE

W czołówce filmu pojawia się animowana, czarno-biała postać dziewczynki, która w dalszej części filmu oprowadza widza po video-pamiętniku, prowadzonym przez jedną z jego bohaterek. Jest mała, przekorna, a bywa, że i złośliwa. Pełni rolę pozornie bezstronnego sprawozdawcy, który jednak wtrąca od czasu do czasu swe kąśliwe i krytyczne uwagi. Ten video-pamiętnik to wspomnienia czterech fińskich nastolatek, tworzących nierozłączną paczkę. Kończą właśnie szkołę i wkraczają w dorosłe życie.

Koncepcja narracji jest prosta: przyjaciółki opowiadają o sobie, a raczej o swoich osobistych doświadczeniach, związanych z przejściem w dorosłość. One opowiadają, każda o sobie, a kamera podgląda to, jak ten proces przekraczania progu dorosłości w rzeczywistości wyglądał. A więc przede wszystkim kończy się czas beztroskiej zabawy i radości. Każda z dziewcząt ma problemy, z którymi się zmaga. Urocza blondynka porzuca dom i ewentualne studia, ulegając miłosnemu zauroczeniu. Jedzie do Wilna, do niedawno i całkowicie przypadkowo spotkanego chłopaka, w którym, jak sądzi, jest zakochana. Zawód miłosny jest bolesny. Ostra, farbowana brunetka jest gruba. Nie mogąc zaakceptować swej tuszy, nie dostrzega zakochanego w niej kolegi, lecz rzuca się w wir walki z nietolerancją otoczenia. Nieśmiała szatynka zachodzi w niechcianą ciążę i musi w przyśpieszonym tempie poznać bliżej samą siebie, by podjąć dalsze, życiowo istotne decyzje. Wspiera ją ruda piękność, która odkrywa swe lesbijskie preferencje i czuje się z tym totalnie samotna i niezrozumiana.

Słowem, samo życie, więc wymowa tytułu filmu jest co najmniej problematyczna. Z podobnymi sytuacjami spotykają się dziewczyny na całym świecie. Na szczęście reżyser filmu, ESAILLI, potrafił opowiedzieć o nich, zachowując sporą dawkę optymizmu i szczyptę humoru oraz podkreślając kobiecą solidarność, która na ogół pomaga wrócić do przysłowiowego „pionu”.

Wprowadzając komputerową animację nadał całej historii wymiar autentyczności.

Reżyseria: EsaIlli.  Produkcja: Finlandia.  Dystrybucja: Spektator.

Małgorzata Sienkiewicz-Budo     (http://36mm-kinomaniak.blogspot.com)