09.2016

PAN IDEALNY

Ona – nic nadzwyczajnego. Taka bardziej anorektyczna 12-latka, która, nie dość, że chwilami tak też się zachowuje, to, na dodatek, nie ma szczęścia do mężczyzn. Gdy spotyka wreszcie tego idealnego dla siebie faceta, to okazuje się, że jest on… płatnym zabójcą. To trzeba mieć pecha! Pasują jednak do siebie w swej pozie wyluzowanej naiwności, że nie powiem infantylności umysłowej i uczuciowej. Zresztą nie do końca wiadomo, czy jest to li tylko poza, ale nie wnikamy.
To, że stają się „parą wysokiego ryzyka” zawdzięczają wyjątkowej zwinności cielesnej i zdolnościom oka i ręki do celnego strzelania. O ile w jego przypadku to normalka, gdyż, jak wynika ze scenariusza, parał się tymi czynnościami niemal od dzieciństwa, to u niej te zdolności ujawniają się całkiem nieoczekiwanie i wtedy, gdy stają się nieodzowne. To doprawdy niezwykły i zaskakujący fenomen!
Bohaterowie „Pana Idealnego” są całkowicie zwariowani, więc i ten film nie można traktować poważnie. Zresztą, jak twierdzą jego twórcy, jest on komedią akcji i romansem w jednym. Stwierdzamy naocznie, że akcją jak najbardziej jest: krew leje się szerokimi strumieniami, a strzelaniny i walki wręcz toczą się w prawie co drugiej scenie. Wszystko to jak należy, w szalonym tempie i imponująco brutalnie – tak, jak część widowni lubi.
Romans też jest, bo któż nie uwierzy w uczucie od pierwszego wejrzenia, choć oboje są tak bardzo emocjonalnie wyjałowieni, a on, na dodatek, ma na swym koncie wielu ludzi, uśmierconych z zimną krwią. No, ale cóż, scenarzysta w końcu zorientował się, że nieco przesadził, więc „ułaskawił” swego zabójcę, każąc mu mordować już tylko wyłącznie zleceniodawców, a nie wskazywane przez nich ofiary. Ona, w imię miłości, dostosowała się do nowego dla siebie stylu życia, znajdując w sobie odpowiednią porcję pewności siebie. Ale ja się pytam: gdzie ta obiecana komedia?
To, że nie opuszczamy kina przed zakończeniem filmu, to głównie zasługa aktorów. Rolę tytułową dźwiga na swych barkach SAM ROCKWELL, aktor charakterystyczny, dla którego kariery przełomową okazała się rola w czarnej komedii „Niebezpieczny umysł”. Otrzymał za nią Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W jego towarzyszkę wcieliła się ANNA KENDRICK, popularna dzięki sadze „Zmierzch”, lecz nominowana do Złotego Globu i Oscara za kreację w dramacie „ W chmurach”. Ich prześladowcę gra natomiast TIM ROTH – aktor niewątpliwie wybitny i biorący udział w projektach reżyserskich takich twórców, jak Quentin Tarantino czy Woody Allen.

Reżyseria: Paco Cabezas.  Produkcja: USA.  Dystrybucja: Best Film CO

Małgorzata Sienkiewicz-Budo     (http://36mm-kinomaniak.blogspot.com)