Od redaktora


Drodzy Czytelnicy, w kwietniu minęło cztery lata od ukazania się pierwszego numeru naszego magazynu. Ten numer, zaczynający piąty rok naszego istnienia, otrzymał nowa szatę graficzną, której autorem jest Krystyna Bukowczyk, od niedawna związana z „Dobrymi Praktykami”. Wkrótce pojawią się też nowe tematy i nowi autorzy. Współpracownicy się zmieniają, przychodzą, odchodzą, ale bez żadnej przerwy i zastępstwa niezawodnym webmasterem jest nadal Krzyś Syncerz, przywiązany od wielu lat do wózka inwalidzkiego, który z ogromną godnością, bez skarg znosi swoją niepełnoprawność i związane z nią dolegliwości. Stale się dokształca, podnosi swoje umiejętności zawodowe, co doceniają ci, którzy korzystają z jego wiedzy. To tyle na powitanie nowości.
więcej

Nutka optymizmu…

Mazowsze liczy 5 mln. mieszkańców, co dziesiąty to człowiek z niepełnosprawnością, czyli jest to ok. 500 tys. osób. Na ogół zakłada się, że mniej więcej połowa to osoby niepełnosprawne w wieku produkcyjnym, czyli ok. 200-250 tys. Pracuje ok. 19%, a więc ok. 50 tys. osób. To więcej niż średnia w kraju, bowiem zatrudnionych jest ok. 16% a pozostałe 84% to ludzie bierni zawodowo (dane wg Mazowieckiej Strategii).
więcej

Sięganie po nieosiągalne

Wiedza o tym, że niewidomi grają w szachy, uprawiają lekkoatletykę, pływanie, że nie straszne im sporty wodne, narciarstwo, a nawet gra w piłkę (dźwiękową!) jest dość powszechna.  Nie wzbudza wielkiego zdziwienia  nawet to, że grają w brydża. Ale strzelectwo, ping-pong czy szermierka? Te sporty wydają się wręcz niemożliwe do opanowania przez ludzi pozbawionych wzroku. A jednak!
więcej