Spis treści
 
Notatnik kulturalny
 
Informacje
 
 
 

Od redaktora

Jubileusz! Tak, Drogi Czytelniku, jest to już 10 numer naszego magazynu. Kiedy przygotowaliśmy  pierwszy numer "Dobrych praktyk" - a był to kwiecień 2006 roku  - przyszłość jawiła się nam w różowych barwach. Założyliśmy sobie, że tworzymy internetowy magazyn społeczno-kulturalny, którego główną intencją będzie, jak można przeczytać w tym archiwalnym numerze: pokazywanie możliwości, jakie tkwią w osobach, które choć dotknięte niepełnosprawnością, potrafią osiągnąć sukcesy w życiu, twórczości artystycznej, pracy zawodowej, sporcie. Udało im się, bowiem pokonać bariery, przed którymi staje bezradnie większość osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w Polsce".

Planowaliśmy też przekształcenie go w papierowy magazyn, na początek, po roku miał być rozsyłany na CD do szkół i różnych instytucji wraz z nagraniami programu telewizyjnego "Przyjaciele" promującego utalentowane osoby z niepełnosprawnością. Dziś, po ponad dwóch latach, każdy kto zajrzy na naszą stronę może przekonać się, że udaje nam się realizować główne założenia programowe. Niestety "Dobre praktyki" pozostały wyłącznie w wersji internetowej, co - nie oszukujmy się - bardzo ogranicza zasięg. Dlaczego tak się stało? Otóż złożyliśmy z fundacją "Przyjaciele", promującą utalentowane osoby niepełnosprawne, wniosek o dotację do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób  Niepełnosprawnych. Po rozmowach potwierdzono akceptację całego wniosku łącznie z magazynem. Nie czekając na ostateczną umowę i środki finansowe zrobiliśmy pierwszy numer. Ale kiedy przyszło do negocjacji i podpisania z PFRON umowy okazało się, że na kwartalnik, jego przygotowanie, zbieranie i pisanie materiałów, redagowanie, nagrywanie na CD, rozsyłanie oraz inne koszty związane z jego tworzeniem - nie będzie środków. Fundacja dostała skromniutką sumkę na prowadzenie kilkutygodniowych warsztatów doskonalących umiejętności wokalne niewielkiej grupki utalentowanej młodzieży.

Mogliśmy zakończyć na tym swoją działalność. Ale nie poddaliśmy się, jak łatwo stwierdzić zaglądając do archiwum, mimo iż nie dostajemy na ten cel żadnych środków. Zespół nie jest duży: zaczęły go redagować 3 osoby dziś jest nas czworo, często wspiera stały zespół jeszcze jedna osoba. Jest Krzysztof Syncerz, nasz webmaster, zajmujący się grafiką i techniką (od wielu lat na wózku inwalidzkim), Barbara Banasiuk - amerykanistka, świetnie pisząca też po polsku, którą choroba unieruchomiła w domu, Grażyna Przybysz - polonistka częsta "klientka" szpitali, która mimo to żadnej pracy nigdy się nie bała, oraz dwie dziennikarki - Anna Amanowicz (z "doskoku"), od dawna pisząca o problemach osób z dysfunkcją wzroku i - niżej podpisana. Nie szukamy sponsorów, ale bardzo by się nam przydali...

Wszyscy mamy nadzieję, Drogi Czytelniku, że od czasu do czasu zajrzysz do naszego magazynu i znajdziesz w nim coś, co Ciebie zainteresuje i pozwoli inaczej spojrzeć na tych, którzy ciągle mają "pod górkę", ale mimo to wdrapują się nawet na szczyty.

 

Krystyna Karwicka-Rychlewicz